Forum Fanatyków Fantastyki » Co to jest LARP?LARP(ang. Live action role-playing) – odmiana gry fabularnej rozgrywana na żywo.

LARP jest bardzo podobny do improwizowanej sztuki teatralnej. Reżyser i scenarzysta w jednej osobie, zwany Mistrzem Gry (MG), jest jedyną osobą, która zna scenariusz w całości. Reszta uczestników (graczy) staje się aktorami – wciela się w swoje postaci i odgrywa przydzielone im role w tworzonej wspólnie historii. To, co mówią jest traktowane jako wypowiedzi prowadzonych przez nich postaci, a to co robią – jako akcje postaci. Mile widywane jest wczuwanie się w klimat gry i odgrywanie postaci w sposób adekwatny do realiów świata i epoki. Wszelkiego rodzaju niepasujące do nich słownictwo może zniszczyć innym graczom przyjemność płynącą z prowadzenia własnej postaci. Postaci te mogą być odgórnie przydzielone przez MG lub stworzone przez graczy w uzgodnieniu z nim. Prowadzący zdradza każdemu z uczestników tylko tyle informacji, ile posiada jego postać w chwili rozpoczęcia rozgrywki. Gracze mają za zadanie dostosować się do zaistniałej sytuacji, nie wychodząc jednocześnie z roli (zachowując się tak, jak zachowywałyby się ich postaci).

W zależności od warunków gra toczy się w plenerze lub we wnętrzach z odpowiednio zaaranżowaną scenografią. Najczęściej, również, gracze przebrani są w kostiumy odpowiednie dla odgrywanych przez nich postaci. Scenografia i kostiumy różnią się w zależności od LARP-a – bywają bogate i barwne, symboliczne i umowne lub też nie ma ich wcale, a przywołanie odpowiednich obrazów pozostawione jest wyobraźni graczy. Jedne z najpowszechniejszych strojów na LARPie utrzymanym w klimacie średniowiecznym to tuniki i płaszcze, zaś na LARPach futurystycznych popularny jest ubiór typowo wojskowy. Przeważnie mamy też do czynienia z masą rekwizytów mających symbolizować środki płatnicze, kosztowności i najróżniejsze przedmioty rozmieszczone na terenie gry.

LARP-y bardzo często stanowią jedną z atrakcji konwentów fanów fantastyki.

LARP a tradycyjna gra fabularna

W LARP-ie nie ma tak dużej zależności gracza od MG jak w zwykłej grze fabularnej, gdzie prowadzący nie tylko odgrywa wszelkich Bohaterów Niezależnych, ale jest również oczyma, uszami i wszystkimi innymi zmysłami gracza. W LARP-ie MG ogranicza się przeważnie do kontrolowania zdarzeń, powstrzymywania przyspieszania akcji, a opisy wnętrz i osób zastępuje odpowiednia scenografia i kostiumy. Zabawa jest tym lepsza kiedy gracze oddają klimat gry. Najlepiej jest oczywiście kiedy jest dużo osób, ponieważ LARP staje się ciekawszy.

Terenówka jest to gra fabularna rozgrywana w podobny sposób jak LARP, jednakże trwa ona dłużej, często nawet kilka dni. Czasami pojęć LARP i terenówka używa się zamiennie. Graczy uczestniczących w terenówce obowiązuje stosowny strój w zależności od postaci jakie odgrywają. Terenówki organizowane są w naturalnych scenografiach zbliżonych do realiów świata, w którym toczy się akcja gry.

Tekst pochodzi z Wikipedii