Forum Fanatyków Fantastyki » Blog Archive » Literatura LARPowa

Od momentu opublikowania pierwszego wpisu na temat literatury LARPowej minął już prawie rok, a w szerokim świecie wiele zdążyło się wydarzyć. Najwyższy czas, by zaktualizować zamieszczone informacje.

PUBLIKACJA KONFERENCJI LARPOWEJ

W styczniu 2012 roku odbyła się pierwsza w Polsce konferencja LARPowa, zorganizowana we Wrocławiu przez Stowarzyszenie Wielosfer. Z okazji tej konferencji powstała także pierwsza publikacja na temat teorii LARPowej w Polsce, dostępna nie tylko w formie drukowanej, ale także jako pdf. Poniżej znajduje się link do publikacji.

http://innesfery.wielosfer.pl/images/Kola2012-publikacja.pdf

KNUDEBOOK 2011

Corocznie w Skandynawii odbywa się międzynarodowa konferencja twórców LARPów- Knutpunkt/Knudepunkt/Solmukohta, (http://www.knudepunkt.org/), której celem jest wymiana doświadczeń oraz napędzenie rozwoju LARPów na całym świecie. Najbliższa edycja odbędzie się we Finlandii (http://www.solmukohta.org/), czyli stosunkowo tańszym od pozostałych krajów Skandynawii państwie, co czyni imprezę dla nas tym bardziej atrakcyjną. Więcej informacji można znaleźć na podanych już stronach, oraz na Wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Knutepunkt).

Jednak nie sama konferencja jest głównym tematem tego krótkiego artykułu, a coroczne publikacje: Knudebook. W cenie wstępu na teren konferencji wliczona jest jedna (a ostatnio nawet 3!) książka, omawiająca nie tylko suchą teorię LARPów, ale i przedstawiająca ciekawe LARPy stworzone na całym świecie. Oczywiście wszystko w języku angielskim- kolejny dobry powód, by nauczyć się tego języka, wartościowej wiedzy bowiem jest ogrom w Knudebookach.

THINK LARP

Pierwsza z książek, “think LARP”, to próba ukazania LARPów ze strony naukowej- czy to z punktu widzenia psychologa, socjologa czy też ekonoma. Muszę przyznać, że język dla wielu czytelników może być tu kłopotem, a i tematyka bardzo często zasługuje na epitet “hermetyczna”. Dla przykładu podam tu długą na kilkanaście stron pracę na temat Nihilizmu w grach RPG (pozbawiony utylitarnej wartości, acz ciekawie się czyta). Nie brakuje tu jednak prawdziwych perełk i tematów, pozwalających spojrzeć nie tylko szerzej na LARPy, ale i odkryć dziesiątki nowych form i zastosowań naszej pasji.

DO LARP

Jeśli naukowe rozważania w twoim mniemaniu zyskują na wartości dopiero w zetknięciu z rzeczywistością- Do LARP to ksiażka dla ciebie. 13 doskonale opisanych, popartych zdjęciami i licznymi anegdotami LARPów to główna treść tej publikacji. Można tu przeczytać zarówno o tradycyjnej grze terenowej “Between Chancellor & Crown”- zorganizowanej z nastawieniem na rozmach i symulacjonizm, ale i skrajnie odmiennym LARPie psychologicznym “Delirium”, którego celem było wywołanie u graczy prawdziwych uczuć i prawdziwego szaleństwa w prawdziwie surrealistycznej rzeczywistości.
Do LARP jednak nie tylko mówi o LARPach, ale i o idei oraz konieczności dokumentowania LARPów na całym świecie.

TALK LARP

Nie lubisz LARPów? A może nie lubisz swojego Mistrza Gry? Graczy? Świata? A tak w ogóle dzielisz pogląd Trzewika, że “Gracze to debile”? (Graj Fabułą, Mateusz Zaród, Wydawnictwo Portal- Polecam!) Talk LARP to książka dla ciebie- błyskotliwa, inteligentna i rzeczywiście konstruktywna prowokacja skierowania we wszystkich twórców LARPów. Ma wkurzyć, ma oburzać i ma… otworzyć oczy na to, co naprawdę ważne. Skutecznie. Talk LARP to ksiażka dla ludzi z trochę większym dystansem do siebie, bo to oni najwięcej wyniosą z licznych epitetów i jeszcze liczniejszych krytyk w tej publikacji. Dla przykładu- to Talk LARP swoim artykułem o “The Non-United States of America” przyczynił się do powstania projektu LARPbase. Bardzo przyjemnie się ją czyta, a choć sam format sugeruje, że książeczka służy przede wszystkim do bycia rzucaną w kąt lub graczy, to uważam ją za niewątpliwie najwartościowszą publikacją serii Knudebook.

CHCĘ TO!

Wcale mnie to nie dziwi. Na szczęście Knudebooki można darmowo pobrać z sieci, a wierzcie mi- warto.
http://rollespilsakademiet.dk/kpbooks/

do_larp_web [Wersja do ściągnięcia z larpbase.tk]
talk_larp_web [Wersja do ściągnięcia z larpbase.tk]
think_larp_web [Wersja do ściągnięcia z larpbase.tk]

PUBLIKACJE KNUDEPUNKT / KNUTPUNKT / SOLMUKOHTA Z POPRZEDNICH LAT

Publikacja z 2011 nie była pierwszą książką wydaną z okazji konferencji Knudepunkt / Knutpunkt / Solmukohta. Poniżej znajdziecie publikacje z poprzednich lat w wersji .pdf lub paczek .zip do pobrania. Życzę miłej nauki!

Playing Reality (2010)
Knudebook – 2009
Playground_Worlds_2008
lifelike_web_2007
kp-book-2006

EPOKA MANIFESTÓW

Zanim pojawiły się pierwsze publikacje na Knudepunktach najbardziej wpływowymi (dla twórców LARPowych) dokumentami pisanymi na temat LARPów były niewątpliwie liczne manifesty- najczęściej świadomie wzorowane na komunistycznych- których celem było ukazywanie tego jednego, jedynego, prawidłowego stylu tworzenia LARPów. Większość manifestów z rzeczywistością miało niewiele wspólnego, a niektóre były nawet wewnętrznie niespójne- nie zmienia to jednak faktu, że warto je poznać choćby dla poszerzenia swoich horyzontów (a może rozpoznania, jak bardzo dadzą się zawężać?)

Teoria “Three way model” to przeniesienie na sferę LARPową teorii GNS. Zdecydowanie na miano manifestu nie zasługuje, chociaż pojawiła się w podobnym czasie, a jego znajomość znacznie ułatwia zrozumienie następujących manifestów.

three_way_model

Manifest z Turku, to zgodnie z moją wiedzą pierwszy wielki manifest w historii LARPów. Następne w dużej mierze na nim się wzorowały. Pozwolę sobie nie zamieścić żadnego dodatkowego komentarza co do treści manifestów- Rzeczywistą wartość przedstawiają dopiero w momencie, w którym czytelnik się sam skonfrontuje z postawionymi w nich zarzutami.

Manifest z turku (The Turku Manifesto)
meilahti_school
dogma99