Forum Fanatyków Fantastyki » LARPbase

LARPbase

Literatura LARPowa

Od momentu opublikowania pierwszego wpisu na temat literatury LARPowej minął już prawie rok, a w szerokim świecie wiele zdążyło się wydarzyć. Najwyższy czas, by zaktualizować zamieszczone informacje.

PUBLIKACJA KONFERENCJI LARPOWEJ

W styczniu 2012 roku odbyła się pierwsza w Polsce konferencja LARPowa, zorganizowana we Wrocławiu przez Stowarzyszenie Wielosfer. Z okazji tej konferencji powstała także pierwsza publikacja na temat teorii LARPowej w Polsce, dostępna nie tylko w formie drukowanej, ale także jako pdf. Poniżej znajduje się link do publikacji.

http://innesfery.wielosfer.pl/images/Kola2012-publikacja.pdf

KNUDEBOOK 2011

Corocznie w Skandynawii odbywa się międzynarodowa konferencja twórców LARPów- Knutpunkt/Knudepunkt/Solmukohta, (http://www.knudepunkt.org/), której celem jest wymiana doświadczeń oraz napędzenie rozwoju LARPów na całym świecie. Najbliższa edycja odbędzie się we Finlandii (http://www.solmukohta.org/), czyli stosunkowo tańszym od pozostałych krajów Skandynawii państwie, co czyni imprezę dla nas tym bardziej atrakcyjną. Więcej informacji można znaleźć na podanych już stronach, oraz na Wikipedii (http://en.wikipedia.org/wiki/Knutepunkt).

Jednak nie sama konferencja jest głównym tematem tego krótkiego artykułu, a coroczne publikacje: Knudebook. W cenie wstępu na teren konferencji wliczona jest jedna (a ostatnio nawet 3!) książka, omawiająca nie tylko suchą teorię LARPów, ale i przedstawiająca ciekawe LARPy stworzone na całym świecie. Oczywiście wszystko w języku angielskim- kolejny dobry powód, by nauczyć się tego języka, wartościowej wiedzy bowiem jest ogrom w Knudebookach.

THINK LARP

Pierwsza z książek, “think LARP”, to próba ukazania LARPów ze strony naukowej- czy to z punktu widzenia psychologa, socjologa czy też ekonoma. Muszę przyznać, że język dla wielu czytelników może być tu kłopotem, a i tematyka bardzo często zasługuje na epitet “hermetyczna”. Dla przykładu podam tu długą na kilkanaście stron pracę na temat Nihilizmu w grach RPG (pozbawiony utylitarnej wartości, acz ciekawie się czyta). Nie brakuje tu jednak prawdziwych perełk i tematów, pozwalających spojrzeć nie tylko szerzej na LARPy, ale i odkryć dziesiątki nowych form i zastosowań naszej pasji.

DO LARP

Jeśli naukowe rozważania w twoim mniemaniu zyskują na wartości dopiero w zetknięciu z rzeczywistością- Do LARP to ksiażka dla ciebie. 13 doskonale opisanych, popartych zdjęciami i licznymi anegdotami LARPów to główna treść tej publikacji. Można tu przeczytać zarówno o tradycyjnej grze terenowej “Between Chancellor & Crown”- zorganizowanej z nastawieniem na rozmach i symulacjonizm, ale i skrajnie odmiennym LARPie psychologicznym “Delirium”, którego celem było wywołanie u graczy prawdziwych uczuć i prawdziwego szaleństwa w prawdziwie surrealistycznej rzeczywistości.
Do LARP jednak nie tylko mówi o LARPach, ale i o idei oraz konieczności dokumentowania LARPów na całym świecie.

TALK LARP

Nie lubisz LARPów? A może nie lubisz swojego Mistrza Gry? Graczy? Świata? A tak w ogóle dzielisz pogląd Trzewika, że “Gracze to debile”? (Graj Fabułą, Mateusz Zaród, Wydawnictwo Portal- Polecam!) Talk LARP to książka dla ciebie- błyskotliwa, inteligentna i rzeczywiście konstruktywna prowokacja skierowania we wszystkich twórców LARPów. Ma wkurzyć, ma oburzać i ma… otworzyć oczy na to, co naprawdę ważne. Skutecznie. Talk LARP to ksiażka dla ludzi z trochę większym dystansem do siebie, bo to oni najwięcej wyniosą z licznych epitetów i jeszcze liczniejszych krytyk w tej publikacji. Dla przykładu- to Talk LARP swoim artykułem o “The Non-United States of America” przyczynił się do powstania projektu LARPbase. Bardzo przyjemnie się ją czyta, a choć sam format sugeruje, że książeczka służy przede wszystkim do bycia rzucaną w kąt lub graczy, to uważam ją za niewątpliwie najwartościowszą publikacją serii Knudebook.

CHCĘ TO!

Wcale mnie to nie dziwi. Na szczęście Knudebooki można darmowo pobrać z sieci, a wierzcie mi- warto.
http://rollespilsakademiet.dk/kpbooks/

do_larp_web [Wersja do ściągnięcia z larpbase.tk]
talk_larp_web [Wersja do ściągnięcia z larpbase.tk]
think_larp_web [Wersja do ściągnięcia z larpbase.tk]

PUBLIKACJE KNUDEPUNKT / KNUTPUNKT / SOLMUKOHTA Z POPRZEDNICH LAT

Publikacja z 2011 nie była pierwszą książką wydaną z okazji konferencji Knudepunkt / Knutpunkt / Solmukohta. Poniżej znajdziecie publikacje z poprzednich lat w wersji .pdf lub paczek .zip do pobrania. Życzę miłej nauki!

Playing Reality (2010)
Knudebook – 2009
Playground_Worlds_2008
lifelike_web_2007
kp-book-2006

EPOKA MANIFESTÓW

Zanim pojawiły się pierwsze publikacje na Knudepunktach najbardziej wpływowymi (dla twórców LARPowych) dokumentami pisanymi na temat LARPów były niewątpliwie liczne manifesty- najczęściej świadomie wzorowane na komunistycznych- których celem było ukazywanie tego jednego, jedynego, prawidłowego stylu tworzenia LARPów. Większość manifestów z rzeczywistością miało niewiele wspólnego, a niektóre były nawet wewnętrznie niespójne- nie zmienia to jednak faktu, że warto je poznać choćby dla poszerzenia swoich horyzontów (a może rozpoznania, jak bardzo dadzą się zawężać?)

Teoria “Three way model” to przeniesienie na sferę LARPową teorii GNS. Zdecydowanie na miano manifestu nie zasługuje, chociaż pojawiła się w podobnym czasie, a jego znajomość znacznie ułatwia zrozumienie następujących manifestów.

three_way_model

Manifest z Turku, to zgodnie z moją wiedzą pierwszy wielki manifest w historii LARPów. Następne w dużej mierze na nim się wzorowały. Pozwolę sobie nie zamieścić żadnego dodatkowego komentarza co do treści manifestów- Rzeczywistą wartość przedstawiają dopiero w momencie, w którym czytelnik się sam skonfrontuje z postawionymi w nich zarzutami.

Manifest z turku (The Turku Manifesto)
meilahti_school
dogma99

LARPbase rośnie

Już 6 scenariuszy jest dostępnych dla was na LARPbase.boo.pl, a kolejne dojdą niebawem- poniżej małe zestawienie udostępnionych LARPów.

LARP Miecz
Larp jest przeznaczony dla małej grupy pięciu graczy i mistrza gry, którzy chcą skupić się na eksplorowaniu klimatu i tajemnicy małej herbaciarni w górach. Role są mocno sprofilowane pod graczy ale lekkie zmiany nie powinny sprawić problemów. Gra opowiada o spotkaniu na trakcie kilku pozornie nie związanych ze sobą osób, które postanowiły zatrzymać się na noc w przydrożnym zajeździe. W trakcie ich pobytu wiążą się losy tajemniczego miecza, dawnych duchów i ukrytej w herbaciarni tajemnicy.

LARP Kukułcze Gniazdo

Przedstawiamy Wam scenariusz LARPa pt. ?Kukułcze Gniazdo? pełnego tajemnic, sekretów historii, szaleństwa i strachu. Tutaj dowiecie się co łączy nasz rząd z tajnymi badaniami nazistów, co łączy ataki człowieka wilka z samolotami F16. Po tym larpie już nigdy nie będziecie tacy jak dawniej. Zresztą przekonajcie się sami?

LARP New Dynasty
Opowieść o turnieju pokerowym, morderstwie i zagadkach Dziwnego Zachodu w 3 aktach.
Gra wyróżnia się odgrywaniem po 2 postaci przez każdego gracza i zastosowaniem retrospekcji.

LARP Yukon
Opowieść o gorączce upiorytu, pogrzebie i walce o spadek najbogatszego mieszkańca Alaski.
Grę wyróżnia rozmach rozgrywki, jej długość oraz godny grze terenowej nacisk na symulowanie odmiennej rzeczywistości.

LARP Le Glacon
Opowieść o zimnej wojnie i tajemnicach tego świata.
Gra to tradycyjny chamberLARP o nietradycyjnych proporcjach codzienności i zjawisk nadnaturalnych. Na pograniczu świata mroku i zewu cthulhu rozgrywa się tu wojna wywiadów wysoko w szwajcarskich alpach.

LARP Therion:Ordo Dracul
Opowieść o odwiecznej walce Wampira i jego bestii w klatce stworzonej z sztywnych procedur i charakterystycznych rytuałów Ordo Dracul.
Gra wyróżnia się tym, że każda postać prowadzona jest przez dwóch graczy- Wampira i jego bestię.

LARPbase

LARPbase

Karierę pisarza LARPowego rozpocząłem wprawdzie całkiem niedawno, bo dopiero od 5 lat trudzę się tym fachem, wystarczyło to jednak, bym uderzył więcej niż raz głową w symboliczny mur dzielący mnie od inspiracji. W tej ciągłej pogoni za oryginalnymi rozwiązaniami i scenariuszami zdałem sobie sprawę z tego, jak trudno wymyślić coś, czego jeszcze nie było… nie wiedząc, CO właściwie już było.

Nie trzeba wiele pomysłowości, by dojść do zastraszającego wniosku, że nie jeden, a setki mistrzów gry każdego dnia (no może nie dnia, a tygodnia czy miesiąca) próbuje wymyślić coś ciekawego dla swoich spragnionych wrażeń i nowych doświadczeń graczy – tworząc niemal identyczne historie, innowacje, zbiory zasad czy formy. A to wszystko dlatego, że nie posiadamy innego punktu odniesienia niż własne doświadczenie z LARPami i, jeśli mamy szczęście, kontakt z kilkoma innymi twórcami.

Jestem niezmiernie ciekaw, ilu Mistrzów Gry w Polsce wpadło na pomysł LARPa z odgrywanymi retrospekcjami, w których gracze odgrywają role zupełnie innych osób. Nie, nie sądzę, bym był jedyny – pewnie takich LARPów powstało około 10-20, jeśli nie więcej. A LARPy, w których każdą postać odgrywa dwóch graczy? Wiem o moim Therionie, LARPie poznańskim, którego nazwy nie pamiętam, Jeepformie “Po drugiej stronie Lustra” i jestem przekonany, że tych tytułów będą dziesiątki. Znów wszystko to efekty wielu godzin rozmyślań nad tym, co by tu zmienić i wielu dni pracy, by to wszystko przygotować.

A właściwie, to dlaczego sobie tego nie ułatwić? Gdybym wcześniej wiedział o Jeepformach, na pewno bym takowe pisał już w 2008 czy 2009 roku, ale dopiero Prelekcja Fingrina na Triconie otworzyła mi oczy. Gdybym wcześniej zagrał w LARPa “Miecz” Tao Silvera, na pewno wcześniej zacząłbym korzystać z opcji rozwoju postaci (czy też jej wspomnień) w trakcie trwania LARPa, a gdybym wcześniej doświadczył jak bardzo zło namacalne psuje klimat LARPa w klimatach grozy… nie powstałby tragiczny w moim mniemaniu The Spiritualist, za którego graczy bardzo przepraszam.

Wiedzą warto się dzielić i nie należy bać się czerpania z doświadczeń innych – w końcu wszyscy na tym zyskamy, gdy LARPy w Polsce staną się lepsze, a ich rozwój zdecydowanie przyspieszy. Zamiast odkrywać Amerykę na nowo, po raz setny – wystarczy poprosić o mapę, nanieść ewentualne poprawki, a po udanej podróży – oddać w bezpieczne ręce gildii odkrywców.

Mechanizm działania LARPbase jest bardzo prosty – wymaga jednak pewnego poświęcenia od uczestników projektu. Każdy LARP, który powstaje na podstawie starszych scenariuszy, powinien w swoim wpisie na LARPbase otrzymać odpowiednią adnotację z autorem i tytułem LARPa. Każdy z nas korzysta z poznanych już wzorców i rozwiązań i trudno nam wymyślić coś zupełnie nowego – nie zmieni się więc nic w naszym realnym zachowaniu. Twórcy pierwowzoru jednak nie tylko łatwiej będzie pozytywnie spojrzeć na nasze dzieło (w którym przecież widzi “skradzioną własność intelektualną”), ale i oddany zostanie należyty szacunek. Ponadto szczególnie twórczy MG nie odejdą w zapomnienie, a ich dorobek zostanie podkreślony we wszystkim, co w pewien sposób współtworzyli (inspirując i nauczając). Osobiście byłbym dumny, gdyby jakiś Mistrz Gry uznał którykolwiek z moich LARPów za dostatecznie ciekawy, by wykorzystać jego części do własnej gry- szczególnie, jeśli by przed LARPem wspomniał o tym, skąd się to właściwie wzięło.

Dosyć jednak mówienia. Jedynie działając zdołamy zmienić świat, a w tym wypadku – jakość LARPów w całej Polsce, a może, kiedyś w (oby) niedalekiej przyszłości w ten sposób dogonimy świetnych Skandynawów, Czechów, Niemców i wyjątkowo utalentowanych Mistrzów Gry gdzieś w dalekim świecie.

Zapraszam do korzystania z LARPbase i życzę tego, co dla artysty najważniejsze- inspiracji.

Dominik “Dracan” Dembinski