Forum Fanatyków Fantastyki » Science & Fiction

Science & Fiction

Nowe (lepsze?) seriale.

Minęło trochę czasu i zdążyłem zapoznać się z kilkoma nowymi serialami. Dobra to okazja, żeby oprócz zachęcenia was do kilku tytułów coś niecoś powiedzieć o obecnym nurcie serialowym.

W mojej opinii seriale z indywidualną fabułą każdego odcinka są może nadal dobre dla komedii i sitcomów, ale dla innych seriali czy to z wartką akcją, czy z wolniej wyłaniającą się tajemnicą, nie dają już rady. Przykładem na którym się zawiodłem jest serial Terra Nowa, nowe dzieło nadzorowane przez  Spilberga. Niby jest jakaś tajemnica, ale zepchnięta na ostatni plan. Fabuła każdego odcinka nijak nie łączy się z żadnym głównym wątkiem. Dinozaury, może przyciągnęły by przed ekran młodych widzów, ale zrobione są kiepsko i jest ich mało. Jako serial familijny może wypaść średnio, jako fantastyczny tragicznie. Dzisiejsze seriale muszą trzymać w napięciu. Każdy odcinek musi pokazywać kolejny fragment całości i kończyć się tak byśmy spragnieni czekali z niecierpliwością tydzień by dowiedzieć się co dalej. Niektórym serialom nadal tego brakuje, a  przecież zabiegi zawieszenia na ostrzu noża czy zwrotów akcji są stosowane już od dawien dawna.

Podam jeszcze drugi przykład, Mentalista. Serial późniejszy niż Dexter, a nie dorasta mu do pięt. Odcinki Mentalisty są zamkniętymi całościami a zarysowany główny wątek pojawia się w pierwszym odcinku i znika na praktycznie pół sezonu by pojawić się przez moment i znów zniknąć. Nie wiem jak w pozostałych sezonach bo nie dotrwałem. Widz nie czuje właściwie, żeby bohaterowi zależało na odnalezieniu głównego złego. Ja się przy nim nudziłem mimo, że sama postać bohatera wdawała się ciekawa.

Trochę powytykałem to teraz czas na pozytywną zachętę.

1.Avake

Serial o Detektywie, który wraz z rodziną ma wypadek samochodowy. Po wypadku ma zaburzenia snu, w których jedno z jego rodziny przeżyło a drugie zginęło. Gdy kładzie się spać budzi się w alternatywnej sytuacji. Nie jest w stanie odróżnić które to sen, a które rzeczywistość. Dodatkowego  zmieszania dodaje fakt, że w obu rzeczywistościach odbywa terapię u psychoterapeutów, z których każdy stara się mu dowieść, że obecna rzeczywistość jest tą prawdziwą. Serial naprawdę ciekawy choć trochę bardziej psychologiczny niż fantastyczny, ale nie zabraknie też akcji. Sezon pierwszy został zamknięty jako całość i chyba nie będzie kolejnego.

2.Continuum

Serial eksploruje temat ‘TimeCop” i podróży w czasie ale mimo tego zapowiada się bardzo interesująco. W przyszłości roku 2077 światem rządzą korporacje dając obywatelom dobrobyt w zamian za zrzeczenie się niektórych swoich praw i wolności. Przeciwko nim występują terroryści zabijający tysiące ludzi (tu scena wysadzonego wieżowca trochę zbyt kłuje w oczy 11 września). Przywódcy zostają złapani ale w czasie egzekucji ktoś im pomaga i przenoszą się w czasie do roku 2012. Razem z nimi przeskakuje do naszych czasów policjantka, która nie przestaje ich ścigać. Atuty filmu to nieodcinanie się od technologii przyszłości, która nadal działa i wspomaga nasza policjantkę, i jest w miarę logicznie wyjaśniana. Sporo wyborów moralnych i filozofii. Wątki prowadzone są zarówno w roku 2012 jak i 2077, gdzie możemy poznać niektóre przyczyny i motywacje bohaterów. Serial dopiero debiutuje pierwszymi odcinkami.

3.Walking Dead

Zombie. Świat opustoszały i zdegenerowany. Sporo emocji i świetnie znane wszystkim motywy, ubrane w serial oparty na komiksie Roberta Kirkmana. Mimo pozornie prostej fabuły w serialu jest tyle magnetycznej prawdziwości, że przebija wszystkie inne filmy o zombi apokalipsie. Postacie bohaterów są wyraziste i świetnie przedstawione. Są dotychczas dwa sezony serialu.

Na koniec nieco odrębnie dwa seriale. Jeden nieco starszy, o którym zapomniałem a niewybaczalnym było by do niego nie zachęcić. Produkowany w latach 2001-2006. Więc już dość dawno, a wciąż jeden z najlepszych seriali akcji i tajemnic para-naukowych.

I. Alias (pl. Agentka o Stu Twarzach)

Serial akcji o agentce, który w każdym odcinku serwuje nam jakieś inne przebranko (i kolorową perukę), głównej bohaterki. Fabuła skupia się na rozgrywkach między tajnymi agencjami i poszukiwaniach spuścizny tajemniczego geniusza wynalazcy, Rambaldiego, który pozostawił po sobie wynalazki i teorie wykraczające daleko poza ówczesną naukę. Serial ma pięć sezonów (obejrzałem 4) i praktycznie cały czas trzyma w napięciu i prowadzi główny wątek odkrywając wciąż coś nowego. Ciekaw jestem czy zakończenie zdoła utrzymać poziom gdyż czuć już pod koniec czwartego sezonu, że coś się wypala a wytłumaczenia stają się coraz bardziej naginane.

Drugi to serial, którego chyba nie trzeba długo przedstawiać ale napiszę o nim nieco by przestrzec i ukierunkować widzów którzy nie czytali książek.

II. Gra o Tron

Napisano już pewnie sporo o serialu więc ja skupie się tylko na moich osobistych spostrzeżeniach. Sezon pierwszy był naprawdę świetny choć  oglądając serial miałem wciąż obawy czy widzowie, którzy nie czytali książki w ogóle wiedzą o co chodzi i czy dla nich niektóre sceny nie są całkowicie niezrozumiałe i oderwane od głównej fabuły. Patrząc na przybywającą widownie i ilość nowych osób sięgających po książki widać, że zarówno oglądający nie mają problemu jak i spragnieni większej ilości szczegółów się nie zniechęcili. Mam nadzieję, że z kolejnym sezonem a i następnymi tendencja się utrzyma bo będzie zdecydowanie trudniej. Wraz z każdym tomem bohaterów przybywa a wątki intryg robią się jeszcze bardziej zawiłe. Strasznie mnie ciekawi jak twórcy serialu sprostają temu wyzwaniu. Uważam, że serial mimo wszystko bardziej pasuje mi jako dodatek do sagi i bez niej traci zdecydowanie. Mimo tego na tę chwilę, wszystkim czytającym i oglądającym bardzo polecam, bo naprawdę warto obejrzeć nawet jeśli nie ma się za sobą przeczytanej książki.

Iron Sky – Recenzja

Cytując wikipedię “jest to pierwszy w historii kinematografii film, przy którym współpracowano ze społecznością internautów: 2418 osób z różnych stron świata wsparło produkcję m.in finansowo (blisko 1 mln ?), projektując modele pojazdów kosmicznych i częściowo komponując muzykę.”

Reżyseria: Timo Vuorensola

Scenariusz: Michael Kalesniko, Timo Vuorensola na podstawie pomysłu Jarmo’ego Puskali i Johanny Sinisalo

Jako, że miałem swój niewielki udział w finansowaniu Iron Sky przez Flattra. Obowiązkiem było obejrzeć powstałe dzieło, co mianowicie dzisiaj uczyniłem.

Filmem, mimo kilku momentów zawahania, naprawdę się nie zawiodłem. Trzeba przyznać, że efekty i finałowe sceny naprawdę zapierają dech w piersiach. Znalazło się na początku i końcu, kilka scen które do mnie nie dotarły ale możliwe, że akurat nie uchwyciłem jakiegoś odniesienia do innego filmu a jest tych odniesień co najmniej kilka i są naprawdę świetne. Z pewnością może to być problemem dla kogoś kto danych odniesień nie zna lub nie skojarzy. Mimo tego ja dawno tak się nie uśmiałem w kinie. Temat filmu sam w sobie może się wydawać politycznie niepoprawny, co autorzy dodatkowo wykorzystali stosując ostre przytyki w stronę niektórych państw i tworząc na prawdę niezły dowcip. Dodatkowym smaczkiem jest też muzyka, tworzona przez słoweński zespół Laibach, która odpowiednio podkreśla sceny zarówno te diselpunkowe jak i sf, a w niektórych momentach naprawdę wgniata w fotel. Ścieżka dźwiękowa zdecydowanie polecana na sesje. Przeplatanie komediowych scen, z ciężkim tematem nazistowskim, a nawet z momentami refleksji, udało się autorom doskonale. Zakończenie wyrywa widza z sielankowej komedii i uderza niebezpieczną realnością.

Niewątpliwie Iron Sky już przed premierą stał się filmem bardzo interesującym, po obejrzeniu go mogę stwierdzić, że będzie zdecydowanie filmem kultowym.

TRAILER

STRONA IRON SKY

Futurystyczne życie cz. 6

Microsoft Surface to rewolucyjny panel dotykowy, który dzięki naturalnym ruchom dłoni i prawdziwym przedmiotom umożliwia ludziom prosty i intuicyjny kontakt z zasobami cyfrowymi. Surface, z dużym, poziomym interfejsem użytkownika, to niepowtarzalna przestrzeń, w której wielu użytkowników może bawić się i pracować równocześnie.

Poniżej możecie zobaczyć filmiki.

Futurystyczne życie cz. 5

Google ujawnił w końcu, jak będą działać okulary rozszerzonej rzeczywistości koncernu. W skrócie: za ich pomocą można odebrać wiadomość, sprawdzać mapy lub przeprowadzać wideokonferencje. Zapowiada się świetnie.

Plotki mówiące, że Google szykuje specjalne technookulary krążyły już od dawna. Teraz w końcu wiemy, że warto było czekać. Google na swoim profilu na Google+ dał nam przedsmak tego, czego należy się spodziewać.

Czego należy się więc spodziewać? Że okulary pozwolą nam wykonywać część czynności, które normalnie wykonujemy na smartfonie, ale… bez smartfona. Okulary składają się z samej ramki, a w jednym jej kącie znajduje się niewielki ekran, na którym wyświetlane są powiadomienia. Z krótkiego filmu demonstrującego możliwości okularów wynika, że są one obsługiwane poleceniami głosowymi. Zobaczcie zresztą sami:

Jak widać- przyszłość jest bliżej, niż by się mogło wydawać :)

Źródło: http://technologie.gazeta.pl/internet/1,104530,11484778,Okulary_rozszerzonej_rzeczywistosci_Google_juz_sa_.html

Futurystyczne życie cz. 4

Rewolucyjna, elektroniczna kostka do gry DICE+

W  pierwszej kolejności chciałbym powiedzieć ze jest to produkt w 100% polski!

Patryk Strzelewicz z Q-Workshop oraz Michał Bąk, przy wsparciu Platige Image oraz FSG, opracowali i opatentowali elektroniczną kostkę do gry.

DICE+, bo tak nazwana została nowa kostka, została zaprezentowana 27 marca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Nad kostką pracowano ponad 2 lata w założonej przez pomysłodawców firmie GIC.

Kostka jest wykonana z plastiku powlekanego specjalnym materiałem. W środku znajdują się bateria, akcelerometr (określający położenie kostki), specjalny procesor i nadajnik Bluetooth, dzięki któremu wyniki przekazywane są do połączonego bezprzewodowo urządzenia (tablet, komórka, laptop). Po wykonanym rzucie, wynik wyświetli się na kostce, a pionki w połączonej z kostką elektronicznej grze same się przesuną. Jak zapewniają twórcy, ładowana przez pół godziny bateria DICE+ wytrzymuje 20 godzin użytkowania.

Kostka pojawi się w sprzedaży pod koniec roku, a przewidywana cena to około 100 PLN.

Producenci zapowiadają także kolejne, wielościenne wersje kostek.

DICE+ zostanie też zaprezentowana w czerwcu na Electronic Entertainment Expo (E3) w Los Angeles ? największych światowych targach poświęconych branży gier elektronicznych.”

Źródło: gry-fabularne.pl

Futurystyczne życie cz.3

Oto przed wami najnowsze osiągnięcie firmy Samsung.

Samsung’s Transparent Smart Window – Transparentne Inteligentne Okna Samsunga, wykonane z przezroczystego LCD firmy Samsung.

Poniżej możecie zobaczyć kilka screenów i filmik z demonstracji.

Najwidoczniej sceny z filmu “Raport mniejszości” to już tylko kwestia czasu :)

Smart Window

Filmy na 2012

Kilka efektownie zapowiadających się filmów na 2012 rok. Może nie wszystkie będą przebojami, ale warto śledzić zapowiedzi.

Zapraszam do obejrzenia trailerów.

Underworld 4 – Awakening

MiB 3

Dark Knight

http://www.youtube.com/watch?v=-yh6SriAjdE

Battleship

http://www.youtube.com/watch?v=qDMXkPfxjOc

Prometheus

Kilka “fantastycznych” seriali

Jako że ostatnio zdarza mi się oglądać sporo seriali, chciałem podzielić się z wami najlepszymi tytułami i napisać o nich kilka słów. Wybrałem te, które najlepiej wpasowują się w klimaty ogólnej fantastyki.

1. Battlestar Galactica

Na pierwszym miejscu umieszczam przyćmiewający wszystkie pozostałe. Serial o walce pozostałej garstki ludzkości z Cylonami, zbuntowanymi przedstawicielami sztucznej inteligencji, stworzonej wiele lat wcześniej. Cztery sezony trzymające w napięciu, ubrane w bogate i inspirujące tło. Serial, który każdy fan space opery musi obejrzeć.

2. Defying Gravity

Mógłbym chyba zaryzykować stwierdzenie, że jest to serial trzymający się nurtu fantastyki-naukowej. Twórcy starali się zachować realizm i zaczerpnęli klimat i pomysły z klasyków. Niestety nie miał wielkiej oglądalności i powstał tylko jeden sezon. W końcu to dość wymagające kino w porównaniu do niektórych serialowych tytułów. Grupa wyselekcjonowanych astronautów bierze udział w misji badawczej w głąb układu słonecznego. W trakcie lotu powoli ujawniane są prawdziwe szczegóły misji. Akcja przeplatana jest powiązanymi wątkami z przed kilku lat, z ośrodka szkoleniowego, co dodaje różnorodności fabule.

3. FlashForward

Kolejny serial gdzie realizm jest zdecydowanie wyższy niż w podobnych mu tytułach. Nieszablonowa fabuła do samego końca budzi domysły i trzyma poziom. Rozpoczyna się od niesamowitej utraty przytomności ludzi, w jednym momencie, na całej planecie. W tym czasie wszyscy oni widzą swoją przyszłość. Najbardziej zaangażowanym w sprawę jest detektyw, który dąży do rozwikłania zagadki ogólnoświatowego zamroczenia. Serial to też tylko jeden sezon, znowu trochę szkoda.

4. The Event

Serial o kosmitach. Jednak w bardziej ludzkim ujęciu. Ludzkość ukazana jest tu raczej jako agresor niż walcząca o przetrwanie rasa. Ciekawe podejście i wystarczająco mało rzeczy do których można się przyczepić, przynajmniej przez większą część serialu. Potem jest już trochę gorzej ale myślę, że i tak wart jest polecenia. Obecnie kończy się pierwszy sezon zobaczymy czy i jakie będą kolejne.

Teraz coś z trochę większą dozą humoru i z przymrużeniem oka.

I. Chuck

Jeden z najlepszych seriali jakie widziałem. Oczywiście to komedia akcji, ale w świetnym ujęciu nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się wyeksploatowanym pomysłem. Traktuje o studencie, który nie do końca przez przypadek, wgrywa sobie do mózgu komputerową bazę danych CIA. Serial ma genialnie dobraną muzykę i wiele motywów około rpgowych. Chuck ma już cztery sezony, ale obecny będzie chyba ostatnim.

II. Big Bang Theory

To już klasyczny serial komediowy, ale opowiada o paczce jajogłowych fantastów i ich atrakcyjnej nowo poznanej sąsiadce z Texasu. Świetny, czasami dość wymagający, humor i dużo gagów z fantastyki i amerykańskich komiksów. Na razie cztery sezony świetnej zabawy.

Futurystyczne życie

Electrolux pragnie chyba wyjść na przeciw marzeniom fanów  S-f. Futurystyczne projekt wydają się być wyjęte wprost z powieści czy filmów, a i niejeden MG mógłby zastosować to na swoich sesjach. Przedmioty te są zaprojektowane z myślą o ochronie środowiska i jak najmniejszym zajmowaniu miejsca. Poniżej znajdziecie mini listę tych pomysłów i krótkie opisy.

Eco cleaner

Przenośna zmywarka która myje przedmioty bez użycia wody i chemii. Zasada jej działania opiera się na ultradźwiękach. Dodatkowo przerabiaresztki jedzenia z naczyń na naturalny kompost.

Clean Closet

Nie ma to jak połączenie szafy i pralki. Ubrania które tam powisimy są skanowane a następnie czyszczone przy pomocy technologi molekularnej. Bez użycia wody czy detergentów.

Elements modular kitchen

Musze powiedzieć że jest to jedna z najciekawszych rzeczy jakie znalazłem, oprócz wspomnianej wcześniej “żelowej lodówki”.  Niepozorna półka którą możemy zobaczyć na pierwszym zdjęciu jest tak naprawdę wielofunkcyjnym panelem. Otóż każdy z tych paneli może nagrzewać się i tym samym stając się piecem do gotowania, schładzać jak lodówka, działać jako klimatyzator czy być swego rodzaju lampą. Cała ta technologia opiera się zwłaszcza na falach radiowych. Wyobraźcie sobie -  stawiacie na jedna z półek kubek i siadacie we fotelu i przy pomocy komórki schładzacie sobie herbatkę, tym samym robiąc z niej Ice Tea. Dodatkowo półki można łączyć tworząc rożne kombinacje.

The Snail

Kontaktowo-przenośne urządzenie do gotowania. Przyczepia się je bezpośrednio do garnka czy kubka i ustawia się odpowiednią temperaturę. Za pomocą technologi fal  magnetycznych które przy odpowiedniej częstotliwości potrafią nagrzać wodę czy inny płyn.

Skreng

Żelowa lodówka

Czegoś takiego jeszcze nie było.
Electrolux ma zamiar stworzyć innowacyjną lodówkę wypełnioną biopolimerowym żelem luminescencyjnym, który schładzałby zawieszone w nim produkty spożywcze. Żel tworzy kieszeń i otacza artykuł spożywczy. Dla każdego produktu należy stworzyć osobną kapsułę. W lodówce nie ma ani drzwi ani szuflad, a wszystkie artykuły są schładzane do odpowiedniej, osobno dobranej temperatury dzięki robotowi.
Szafa wypełniona żelem może zostać umieszczona w dowolnym miejscu mieszkania, można ją powiesić na ścianie, postawić lub nawet przymocować do sufitu.
Wraz z umieszczaniem kolejnych artykułów zmienia się kształt lodówki. Bioluminescencja powstanie w wyniku zamiany promieniowania cieplnego (IR) w widzialną luminescencję. Żel chroni również zawieszone w nim artykuły przed promieniowaniem UV, które zostaje odbite od powierzchni biopolimerów.
Lodówka ma 200 cm wysokości, 23 cm głębokości i 70 cm szerokości. Panel kontrolny z lewej strony pozwala dobrać temperaturę każdej kieszeni z artykułem spożywczym.

Źródło: Onet.pl

~Skreng