Forum Fanatyków Fantastyki » RPG

RPG

DZIEŃ DARMOWYCH GIER FABULARNYCH 2012

16.06.2012

Już po raz trzeci odbędzie się Dzień Darmowych Gier Fabularnych - impreza w swoich założeniach zbiegająca się z zachodnim pierwowzorem, czyli Free RPG Day. Pierwszy Free RPG Day odbył się sześć lat temu, dzięki North American Roleplaying Industry. Inicjatywa od początku miała na celu promowanie małych i dużych wydawnictw związanych z branżą gier fabularnych poprzez udostępnienie darmowych materiałów np. w postaci elektronicznej (PDF) lub drukowanej. Zalet tej imprezy wymieniać nie trzeba – kilkuletnie doświadczenie na rynku pokazało, iż akcja propaguje i wydawnictwa i poszczególne tytuły z nimi powiązane.

W ubiegłym roku dzięki fanom oraz akcjom promocyjnym wydawnictw, koordynatorzy tej imprezy zebrali grubo ponad tysiąc stron artykułów, systemów autorskich, dodatków w postaci plików PDF. Liczba egzemplarzy podręczników i czasopism przesłanych do uczestników dobiega setki, zaś niektóre z tekstów pojawiły się w językach angielskim i hiszpańskim.

Dzień Darmowych Gier Fabularnych zdołał w przeciągu minionych edycji zmobilizować zarówno wydawców, jak i branżowe sklepy, serwisy, bloggerów czy zdystansowanych na co dzień użytkowników, wykraczając przy tym poza sieć internetową.

Tylko w ubiegłym roku polscy fani gier fabularnych dzięki sponsorom otrzymali (także wysyłkowo) bezpłatnie materiały na łączną kwotę kilku tysięcy złotych. I nie inaczej będzie w tym roku.

Grono sponsorów rozrosło się i darmowych materiałów będzie jeszcze więcej.

Wśród oficjalnych sponsorów znalazły się między innymi takie firmy jak:

Wydawnictwo GRAmel ? oficjalny wydawca polskiej wersji językowej gry Savage Worlds, który zapewni materiały do swoich pozycji. Zresztą już teraz warto odwiedzić ich sklep internetowy, gdyż do 16 czerwca trwa niezwykle korzystna dla klientów promocja. (http://sklep.wydawnictwogramel.pl)

Bogatą kolekcję komiksów przygotowało dla graczy wydawnictwo Egmont Polska. Ich pierwszym produktem był komiks o znanym Kaczorze Donaldzie. Dziś po dwudziestu latach są największym i wielokrotnie nagradzanym w Polsce wydawcą książek i czasopism dla dzieci i młodzieży.

Sponsorem książek jest wydawnictwo Fabryka Słów specjalizujące się w literaturze fantastycznej: science fiction, fantasy, historiach alternatywnych i horrorze. Stworzyli szereg serii wydawniczych w tym cykl Fabryka w grze, poświęcony wyłącznie książkom osadzonym w realiach gier.

Gry wideo ufunduje firma Techland, polski developer gier na komputery PC i konsole oraz wydawca gier i oprogramowania na terenie Polski. Firma rozwija się nieprzerwanie od 1991 roku, zatrudniając obecnie 200 specjalistów w wielu miastach Polski.

Z kolei Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru zapewni gry książkowe (gry paragrafowe, gamebooki) W swoim dorobku mają na koncie 6 gier książkowych, w tym pierwsze w Polsce gry przystosowane do komfortowej lektury na czytnikach elektronicznych. Wydają także pismo poświęcone interaktywnym, fabularnym gałęziom kultury Masz Wybór.

To na pewno nie koniec niespodzianek. Jak już wspomniano ? grono sponsorów stale rozrasta się.

Jeżeli chcesz wypromować swoją grę, wydawnictwo, stronę internetową, albo po prostu dorzucić od siebie cegiełkę i podzielić się swoją pracą z graczami, skontaktuj się z nami: .

borejko[at]gmail.com

Podobnie jak w ubiegłym roku w bielskim sklepie hobbystycznych Gnom, na bielszczan będą czekały darmowe gry, książki, komiksy i inne darmowe materiały.

Jeśli jesteś zainteresowany literaturą fantastyczną, grami, komiksem lub chcesz się czegoś dowiedzieć o grach fabularnych przyjdź po prostu 16 czerwca 2012 roku o godzinie 11.00. na ulicę Szkolną 15, do sklepu Gnom.

Jeśli z jakiś powodów nie możesz być w tym miejscu, odwiedź stronę na Facebooku https://www.facebook.com/DzienDarmowychGierFabularnych lub zajrzyj na stronę www.gryfabularne.blogspot.com.

W tym dniu będą tam trwały różnorakie akcje promocyjne oraz konkursy, w których będzie można pobrać darmowe materiały stworzone przez fanów i te ufundowane przez sponsorów.

Od fanów dla fanów.

nWoD – Karta postaci dla smiertelników

Mrok nas otacza tak samo jak kłamstwa. Żyjemy w błogiej nieświadomości prawdziwego oblicza świata.

Tym optymistycznym tekstem informuje was że do pobrania jest karta postaci dla śmiertelnika ale nie koniecznie normalnego.

Nadaje się ona dla ghula czy osoby z mocami nadprzyrodzonymi.

Strona 1

Strona 2

(Postaram się wrzucić jak najszybciej również wersję PDF)

Free RPGs on the web

Minęło już kilka miesięcy od umieszczenia postu na temat otwartej bazy gier “Gobas” na łamach naszego portalu, od tego czasu jednak miałem okazję trochę przeczesać sieć i odnalazłem: angielski odpowiednik gobasa… “Free RPG’s on the web”. Ponad 500 darmowo dostępnych systemów to pokaźny wynik- i dobry powód, by nie ukryć dłużej tego znaleziska przed wami!

Oto i adres:
http://www.darkshire.net/jhkim/rpg/freerpgs/

WMIG przybywa i chce was!

Panie i Panowie! chłopcy i dziewczęta! Zwierzęta i ludzie! Wampiry i Wilkołaki!

Stało się! Na ziemie, a raczej do sieci trafił WMiG! Nowy i całkowicie amatorski projekt FFF. Tak wiemy. na razie jest cienki ale gwarantujemy że z czasem będzie coraz lepszy!

Podziwiać go możecie na:
http://larpbase.boo.pl/wmig/

WMiG ?

Z ostatniej chwili… trwają prace nad super tajnym projektem mającym na celu pomoc wszystkim fanom RPG.

Projekt nosi kryptonim “WMiG

Jego nadejście nastąpi już w przyszłym tygodniu. Tak wiec czuwajcie bo nie wiecie kiedy to nastąpi !

Pierwsze zdjęcia podręcznika do jubileuszowego “Wampir: Maskarada”

Rozpoczęło się The Grand Masquerade 2011!

Dla przypomnienia, to właśnie na tej imprezie po raz pierwszy światło dzienne ujrzały jubileuszowe podręczniki do Wampira: Maskarady, wydane na dwudziestolecie systemu, zwane też V20. Osoby, które zamówiły preorder mogły odebrać je na konwencie, cała reszta musi czekać do października na ich wysyłkę.

Oto zdjęcie samego podręcznika, wraz z dołączonymi do niego dodatkami:

Prawda, że wygląda ciekawie?

Nowe informacje o WoD MMO

Islandzkie studio CCP Games zdradziło kolejne szczegóły dotyczące ich następnego tytułu MMO pt. World of Darkness, w którym wampiry, wilkołaki i magia jest na porządku dziennym.

O ile gra jest cały czas w fazie przed produkcyjnej i poniższe informacje wciąż mogą ulec zmianie twórcy World of Darkness nie boją się pochwalić kilkoma pomysłami, które wg. ich koncepcji mają sprawić iż będzie to najlepsza gra o wampirach jaką dotychczas stworzono.

Studio CCP Games projektując ten nowy tytuł MMORPG chce przenieść klimat LARPów do swojej gry oferując fabułę, która rozciągać się będzie w grze, ale także poza nią. Grać zacznie swoją przygodę jako zwyczajny człowiek by następnie podjąć decyzję o tym, czy zostać wampirem czy kontynuować przygodę jak śmiertelnik. Niektóre wasze decyzje mogą być tak niebezpieczne iż grożą nieodwracalną śmiercią postaci, na szczęście jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli zawsze będzie możliwość bezpiecznego wycofania się do swojej Kryjówki.

World of Darkness będzie rozgrywać się w całości w nocy i na jednym serwerze, podobnie jak EVE Online, a sama gra kierowana jest raczej ku dorosłemu odbiorcy. CCP Games obiecuje krew, goliznę i szaleństwo panoszące się po ulicach.

Ci, których działania będą zbyt daleko wybiegać poza ustalone standardy będą tracić punkty człowieczeństwa, co z kolei może narazić ich na ciągłe ataki ze strony NPCów i innych graczy. Warto więc grać z głową, a kto wie, może nawet zostaniecie księciem nocnego miasta?

Świt gry ma być dynamiczny, pełen eventów, które wpłyną na jego kształt. Autorzy gry obiecują też iż nasze działania będą miały prawdziwe konsekwencje. No cóż, wszystko to brzmi ambitnie, co potwierdza zresztą sam islandzki zespół. Niestety tempo prac na WoD jest dosyć powolne i ten ciekawie zapowiadający się tytuł pojawi się pewnie nie wcześniej niż w 2013 roku. Ale myślę, że warto czekać.

W ramach Grand Masquerade 2011 odbyło się spotkanie dotyczące World of Darkness MMO, na którym to podano trochę ciekawych informacji na temat nadchodzącej produkcji. Bez dalszego zbędnego gadania, oto one:

 • twórcy od samego początku pracy nad MMO kierowali się filozofią ?interakcji międzyludzkiej?, gdyż ten element wg. nich jest największą słabością gier obecnych na rynku
 • będą starać się oddać atmosferę i wrażenie grania w LARPa (Live Action Role Play), w większym stopniu niż występuje to w EVE, czy dowolnej innej produkcji
 • pojawi się główny, przewodzący wątek fabularny, który będzie się rozwijał z czasem, ale rozwijanie pozostałych wątków oddane będzie w ręce graczy
 • w przyszłym roku poznamy dokładniejsze szczegóły na temat mechaniki i gry ogólnie
 • Incarna jest traktowana jako prototyp, a silnik, który będzie używany do wyświetlania World of Darkness będzie bardziej rozbudowany
 • każdy będzie rozpoczynał rozgrywkę jako śmiertelnik i w takiej formie będzie mógł pozostawać przez cały czas gry, przemiana będzie traktowana opcjonalnie
 • będzie system permanentnej śmierci postaci, zarówno przemienionych, jak i nie
 • będą miasta, będzie możliwa komunikacja pomiędzy nimi
 • NIE będzie systemu dnia/nocy ? panować będzie nieustanna noc
 • gracze mogą wspinać się po drabinie społecznej, by zostać księciem i rządzić całym miastem
 • będzie to możliwe bez konieczności zabijania, za pomocą polityki i znajomości
 • w momencie startu gry NIE będzie możliwości gry magiem, wilkołakiem itd., ale będą oni występować w postaci NPC
 • karta postaci w grze ma przypominać wyglądem kartę postaci z Wampira: Maskarady
 • świat będzie ulegał zmianom, w zależności od postępowań graczy
 • jeden serwer, bez podziału na shardy ani instancje
 • człowieczeństwo będzie jedną ze statystyk, mającą za zadanie powstrzymanie osób psujących rozgrywkę innym, poprzez np. łamanie maskarady
 • twórcy zdają sobie sprawę, że świat Mroku to system przeznaczony dla osób dorosłych i nie będą stronić od przemocy, krwi i nagości, jednak stosując je tylko wtedy, gdy są uzasadnione
 • w klienta ma być wbudowany czytnik pdf?ów umożliwiający zapoznanie się z całym lore z poziomu gry
 • twórcy pracują także nad dodaniem do klienta wbudowanego komunikatora głosowego, aby ułatwić nadawanie głosu swojej postaci, zamiast zwykłej komunikacji za pomocą tekstu

Oficjalna zapowiedź Legendy Pięciu Kręgów


“Mamy dziś dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników kultury japońskiej. Z przyjemnością informujemy, że prace nad podręcznikiem do gry fabularnej Legenda Pięciu Kręgów przebiegają zgodnie z planem i w najbliższym czasie ogłoszona zostanie data premiery.

Czwarta Edycja Legendy Pięciu Kręgów jest najnowszą wersją dobrze znanej i wielokrotnie nagradzanej gry fabularnej, osadzonej w realiach świata fantasy czerpiącego z kultury średniowiecznej Japonii. Więcej informacji o samej grze oraz przygotowaną specjalnie z myślą o Was prezentację znajdziecie w dziale zapowiedzi.

Legenda Pięciu Kręgów
Udaj się w podróż na daleki wschód, do Szmaragdowego Cesarstwa Rokuganu. Kraju ostrej stali i kwitnącej wiśni w którym honor ceni się bardziej niż życie a odwaga jest siłą potężniejszą niż miecz. Wciel się w rolę szlachetnie urodzonego przedstawiciela kasty samurajskiej i podejmij wyzwania stawiane przez rzeczywistość. Dobądź duszy swych przodków – daisho – i rozpocznij walkę o honor swej rodziny, Klanu i Cesarza. Przestrzegaj rygorystycznych nakazów kodeksu Bushido i umacniaj swój charakter walcząc w pojedynkach na śmierć i życie.

Czwarta Edycja Legendy Pięciu Kręgów jest najnowszą wersją dobrze znanej i wielokrotnie nagradzanej gry fabularnej, osadzonej w realiach świata fantasy czerpiącego z kultury średniowiecznej Japonii. Podręcznik zawiera bogaty opis unikalnego świata, szczegółową historię Szmaragdowego Cesarstwa, zarys światopoglądów różnorakich frakcji wewnątrz Rokuganu, w tym także pomniejszych Klanów, Rodzin Cesarskich, a nawet nikczemnego Klanu Pająka. Mechanika gry, oparta na kościach dziesięciościennych jest doskonale wyważona, dzięki czemu znaczny wzrost umiejętności i poziomu cech postaci powoduje, że akcje banalnie proste w wykonaniu eksperta nie mogą się nie powieść.”

Źródło:Galmadrin.pl

Klanarchia – Petardy Mechaniczne

Tak wiem. To było dawno. ale wreszcie mi się udało. Oto przed wami jeden z kilku dodatków do systemu RPG “Klanarchia”.
Miłego grania i zasysania.
Petardy.pdf

Skreng

Interface Zero – następca Cyberpunka 2020?

“Witaj w Przyszłości!

Interface Zero to pierwszy podręcznik z cyberpunkowej serii wydawnictwa Gun Metal Games. Przenosi akcję Savage Worlds do brutalnego, szalonego roku 2088.

Masz giwerę?

W Interface-Zero zmierzysz się z mistrzami pradawnych chińskich triad, hakerami-anarchistami i cyfrowymi baronami korporacji. Pokrzyżujesz szyki Mandarynatowi Nowych Chin albo Bogobojnej Koalicji Ameryki Północnej. Weźmiesz na muszkę snajperki albo skrzyżujesz nano-stalowe ostrza z gangerami, hybrydami o modyfikowanym genotypie i cyberszturmowcami.

Jesteś w Sieci?

Życie w 2088 jest szybkie. Jeżeli chcesz przetrwać, musisz być jeszcze szybszy. Ale nic się nie martw, stary, mamy wszystko pod kontrolą. Brawurowe i grywalne zasady cybernetyki pozwolą ci stworzyć wszczepy, jakich tylko dusza zapragnie!

Chcesz się wbić do Domeny korporacji?

Interface Zero to świat bez ograniczeń ? możesz być robotem o sztucznej inteligencji, transgeniczną hybrydą albo starym, dobrym człowiekiem z krwi i kości. Możesz tak zmienić świat, by odpowiadał twoim potrzebom. Albo wszczepiać sobie cyberimplanty, łączyć się z maszynami, pilotować poduszkowce, mechy, motory odrzutowe, a nawet czołgi antygrawitacyjne czy Pojazdy Niskiego Pułapu, wyposażone w supernowoczesne systemy napędowe.

Wcielisz się w rolę buntownika, toczącego ukrytą wojnę z wielkimi korporacjami, prywatnego detektywa rodem z czarnego kryminału, nieustraszonego, heroicznego pilota ogromnego robota z futurystycznej Japonii ? czy nawet rozbitka, próbującego przeżyć na postapokaliptycznym pustkowiu, pełnym mutantów i mechanicznych potworów, którymi zarządza wszechpotężna SI. Interface Zero to nie tylko gra ? ale i przybornik, z którego możesz swobodnie wybierać te elementy, które pasują do gry science-fiction, w jaką macie ochotę dzisiaj zagrać.

Planowana data premiery: IV kwartał 2011″

Źródło: Gramel